GOK w Czyżewie z okazji tegorocznych - odbywających sie rokrocznie we wrześniu - obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa zaprosił wszystkich zainteresowanych dziejami i obyczajami Ziemi Czyżewskiej do odwiedzenia 07.09 ośrodka kultury przy ul. Mazowieckiej 34. W kawiarence otworzyło swe podwoje MUZEUM TAJEMNIC ZIEMI CZYŻEWSKIEJ - instytucja wyjątkowa, ponieważ zaistniała tylko na jeden dzień. Kto zechciał poznać tajemnice Ziemi Czyżewskiej, musiał zmobilizować się i odwiedzić nas właśnie tego jednego, jedynego dnia - muzeum ulotne jak kwiat paproci. Nasze muzeum zaprezentowało nie tylko zdjęcia i regionalne eksponaty, ale odkryło przed zwiedzającymi tajemnice i ciekawostki dotyczące Ziemi Czyżewskiej m.in. poprzez zgadywankę "Kufer Skarbów" oraz dzięki spotkaniu z Panem Zdzisławem Bieranowskim z Dąbrowy Wielkiej.
Nasze muzeum odwiedzili m.in. Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka- pan Sylwester Kowalczuk oraz Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czyżewie- pan Bogdan Sienicki, jak też goście z Czyżewa, okolic oraz Białegostoku, a także uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Czyżewie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Obchody EDD2012 w Województwie Podlaskim koordynuje Oddział Terenowy Narodowegi Instytutu Dziedzictwa w Białymstoku
Działaniom przygotowanym przez czyżewski GOK patronuje Tygodnik Podlaski "KONTAKTY".
W programie obchodów znalazły się m.in.:
Do obejrzenia… Wystawa eksponatów regionalnych i zdjęć z projektów realizowanych m.in. w ramach programu „Równać Szanse” przez młodzież z GOK-u i Gimnazjum w Czyżewie oraz ZS w Rosochatem Kościelnem
Do odgadnięcia… Zgadywanka „Kufer Skarbów”
Do  rozwiązania… Test na Strażnika Tajemnic Ziemi Czyżewskiej oraz „Tajemnicza Krzyżówka”
Do ułożenia… Puzzle zdjęć zabytków Czyżewa
Do zobaczenia… Prezentacja publikacji dotyczących Ziemi Czyżewskiej
Do wysłuchania... Niezwykle ciekawe opowieści o minionych czasach pana Zdzisława Bieranowskiego z Dąbrowy Wielkiej
Patronat nad obchodami EDD2012 w Gminie Czyżew objęła Lokalna Grupa Działania „Kraina Bobra”, która m.in. wydała przewodnik pt. „Kraina Bobra- w zgodzie z naturą i tradycjami”.
 
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
info poniżej: www.edd2012.pl
 
We wrześniu 2012 roku Polska już po raz 20. weźmie udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa – największym w Europie wydarzeniu promującym zabytki. Pod wieloma względami edycja ta będzie wyjątkowa, będzie bowiem nawiązywała nie tylko do wydarzeń i miejsc, ale także do naszej bogatej tradycji.„TAJEMNICE CODZIENNOŚCI” to hasło EDD 2012 w Polsce.Temat ten ma ocalić od zapomnienia piękno i urok codziennych zdarzeń - zwykłego domowego życia, spotkań, języka, muzyki, obyczajów, obrzędów, pracy, świąt, zabaw i zabawek, kulturę stołu, wytwarzania i rękodzieła. Naszym celem jest odkrywanie niezauważalnych, jednak stale wokół obecnych, ale też i tych już odchodzących w zapomnienie, przemijających tradycji i przedmiotów z nimi związanych, tych niezwykłych i tych codziennego użytku. Rzeczy mogą wiele opowiedzieć o swoich właścicielach, przechowują historię zdarzeń i osób, którym towarzyszą. Każdy przedmiot jest interesujący dzięki swojej historii, opowieściom, zdarzeniom z nim związanym.„Tajemnice codzienności” mają przywołać spojrzenie na dziedzictwo niematerialne, które jest kwintesencją bycia tu i teraz, pokazuje kreatywność ludzi, wspólnotę kulturową i historyczną, która jest podstawą dla każdego człowieka do określenia własnej tożsamości. „Tajemnice codzienności” zachęcają do ciekawego rozglądania się wokół. Odkrywajmy nieznane, przywołujmy zapomniane.Temat tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa został zainspirowany tytułem wysokiej klasy wydarzenia kulturalnego, którym pozostaje otwarta w 2010 roku wystawa w toruńskim Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Pruefferowej. Hasło nawiązuje także do ratyfikowanej niedawno przez Polskę „Konwencji UNESCO z 2003 r., o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.
 
 
Do góry ↑