Zapraszamy uprzejmie do zapoznania się z ciekawymi informacjami nt. jednego z najważniejszych polskich zrywów niepodległościowych

Warto nadmienić, iż to właśnie za udział mieszkańców w walkach podczas "Powstania Styczniowego" Czyżew stracił prawa miejskie, których 10-tą rocznicę odzyskania obchodzimy w tym roku. Bon okolicznościowy wydany z okazji odzyskania w 2011 roku - staraniem Burmistrz Anny Boguckiej - praw miejskich przez Czyżew, prezentuje słynne dzieło Artura Grottgera "Powstanie Styczniowe".

Chcemy również przypomnieć, iż na cmentarzu w Czyżewie znajduje się grób powstańca styczniowego Karola Roszkowskiego, którego syn Jan Konrad Roszkowski wybudował znajdujący się przy ul. Mazowieckiej w Czyżewie piękny, drewniany dworek, wpisany w rejestr zabytków.

Ważną informacją dla zainteresowanych historią lokalną w kontekście "Powstania Styczniowego" jest fakt, iż w roku 2013 z okazji 150-lecia jego wybuchu, GOK i Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Czyżewskiej wraz z biblioteką gminną i szkołami zrealizowało w powyższym temacie "Europejskie Dni Dziedzictwa". Folder wydany z tej okazji prezentujemy poniżej.

Również fotografia w/w grobu powstańca styczniowego (aut. Anna Kazimierczuk), znalazła się w katalogu zabytków wydanym z okazji 150-tej rocznicy wybuchu "Powstania Styczniowego" przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Białymstoku.

link 1 z informacjami

link 2 z informacjami