17 września 2018 roku miały miejsce uroczyste obchody „Światowego Dnia Sybiraka” w Gminie Czyżew. Uroczystość rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem- wagonem poświęconym pamięci Sybiraków, który znajduje się przy Muzeum Ziemi Czyżewskiej. Wiązanki złożyły kolejno delegacje:
- Władz Samorządowych na czele z Panią Anną Bogucką- Burmistrzem Czyżewa, Panem Andrzejem Molendą- Z-cą Burmistrza Czyżewa oraz Panem Witoldem Sienickim- Przewodniczącym Rady Miejskiej w Czyżewie,
- Związku Sybiraków w Czyżewie na czele z Prezesem Panem Henrykiem Brulińskim oraz Panem Andrzejem Zielińskim
- Władz Powiatu Wysokomazowieckiego na czele z Panem Jerzym Pakiełą- Członkiem Zarządu Powiatu
- Szkoły Podstawowej w Czyżewie z Dyrektorem Panią Anną Sienicką
- Zespołu Szkół Ogólnokształcących  i Zawodowych w Czyżewie
-  Szkoły Podstawowej w Rosochatem Kościelnem z Dyrektorem Panią Bogusławą Kossakowską
- Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej z Panią Danutą Włostowską
Przy składaniu kwiatów wszystkim delegacjom towarzyszyli czyżewscy harcerze na czele z Panią Jolantą Wajszczyk.
Po złożeniu wieńców Pan Przemysław Wasilewski zaprosił wszystkich do siedziby Muzeum Ziemi Czyżewskiej, gdzie obecnych gości, w tym m.in. Ks. Andrzeja Klimaszewskiego, Prezesa czyżewskiego koła NSZ Franciszka Przeździeckiego oraz dyrektorów, kierowników, nauczycieli i uczniów powitała Pani Katarzyna Kostro- Dyrektor GOK-u w Czyżewie. Słowo wstępu do zebranych gości skierował Pan Andrzej Molenda, który podziękował gościom za przybycie oraz nadmienił, iż rolą obecnych pokoleń jest dbanie o pamięć nt. losu Sybiraków. Chór Szkoły Podstawowej w Czyżewie, przygotowany do występu przez Panią Beatę Mioduszewską, odśpiewał „Hymn Sybiraków” oraz zaprezentował tematyczny montaż słowno- muzyczny, czym wzruszył zgromadzonych w muzeum uczestników obchodów. Następnie wszyscy obejrzeli film dokumentalny dotyczący tematyki Sybiru, a konkretnie dramatycznych wspomnień tych, którym udało się przetrwać to „piekło”. Na zakończenie Pani Dyrektor Katarzyna Kostro podziękowała wszystkim za przybycie oraz zarosiła do wspólnego pamiątkowego zdjęcia przed budynek muzeum.
Zapewne ten wrześniowy dzień pozostanie na długo w pamięci wszystkich obecnych i wywoła chwilę refleksji nad losem Sybiraków, naszych polskich męczenników i bohaterów.
0000fotogaleria

dzien sybiraka 2018 www artykuł