Z okazji odzyskania w roku 2011 praw miejskich przez CZYŻEW
GOK w Czyżewie przyłącza się do regionalnych obchodów
E u r o p e j s k i c h    D n i    D z i e d z i c t w a
pod nazwą
„K a m i e n i e   m i l o w e”

Serdecznie zapraszamy do udziału w
mini-plenerze artystycznym na terenie naszej miejscowości

Planujemy wykonanie techniką farb plakatowych (zapewnia GOK) prac przedstawiających najważniejsze zabytki Czyżewa, m.in. kościoła parafialnego, dworca PKP, dawnej bożnicy, budynku obecnej apteki przy ul. Mazowieckiej.
Plener planujemy w dniu 10 września (sobota) od godz. 14.00 (w przypadku złej pogody malujemy w GOK-u). Chętni do udziału [również dorośli] proszeni są o zgłaszanie się: osobiście, e-mailem na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub telefonicznie do GOK-u [86-2755-269] do dnia 8 września (czwartek). Wszelkich informacji na temat „Kamieni milowych” udziela p.Ania Kazimierczuk.
Podsumowaniem „Kamieni milowych” w Czyżewie będzie wystawa namalowanych prac oraz krótki program artystyczny m.in. pokaz filmików nagranych przez młodzież w ramach projektu „Drużyna Kasztana”, w dniu 18 września w niedzielę o 14.00 w sali kinowej GOK-u w Czyżewie.
W 2011 roku GOK w Czyżewie otrzymał patronat Europejskiego Roku Wolontariatu za działania projektowe pn. „Drużyna Kasztana”.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
info poniżej: www.edd.com.pl
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.
W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r.. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.
W 2011 r. Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbędą się po raz dziewiętnasty, w terminie 10-11 i 17-18 września. Narodowy Instytut Dziedzictwa – ogólnopolski koordynator EDD – już po raz piąty zaproponował wspólny dla całej Polski temat obchodów: Kamienie milowe. Ogólnopolskie otwarcie EDD decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się 10 września na Ostrowie Lednickim.

Druga połowa 2011 roku to czas niezwykle ważny dla naszego kraju. Okres polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jest szansą na właściwą promocję i zaprezentowanie naszego kraju na arenie międzynarodowej. Organizowane we Wrocławiu w dniach 11-12 października 2011 Europejskie Forum Dziedzictwa wpisane do kalendarza oficjalnych wydarzeń towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie UE, oraz towarzyszące przy tej okazji spotkanie koordynatorów narodowych EDD, podkreślają i zwiększają znaczenie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce.

Kamienie milowe temat EDD w 2011 w Polsce, ma zwrócić uwagę na wkład Rzeczpospolitej na przestrzeni dziejów w rozwój Europy. Kamienie milowe takie jak Zjazd Gnieźnieński, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Konfederacja Warszawska, Odsiecz Wiedeńska, czy Konstytucja 3 maja, są naszymi cegiełkami w budowę wspólnej Europy. Wkład ten pragniemy również podkreślić specjalną wystawą, wpisująca się w temat obchodów EDD, której oficjalną inaugurację planujemy podczas wrocławskiego Forum. Pragniemy zainteresować społeczeństwo najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski, przywołać daty, miejsca, twórców i tradycje oraz związane z nimi zabytki kultury materialnej i niematerialnej.

Mamy nadzieję, że podobnie jak w latach ubiegłych, dzięki pomysłowości i zaangażowaniu organizatorów, uczestnicy imprez EDD poznają i docenią historię i zabytki swojego regionu, jak również będą mieć okazję do refleksji nad znaczeniem wydarzeń historycznych w wymiarze lokalnym i ich związków z historia powszechną.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce, odbywające się w 2011 roku pod hasłem Kamienie milowe staną się inspiracją do odkrywania i poznawania polskiego dziedzictwa i historii, a wiedza z tego zakresu stanie się z pewnością powodem do dumy i refleksji.

Koordynator EDD na Podlasiu:   Oddział Terenowy NID w Białymstoku.
ul. Dojlidy Fabryczne 23,
15-565 Białystok,
tel.: 085 748 22 20,    fax: 085 748 22 21,  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.