15 września br. odbyły się gminne obchody „Światowego Dnia Sybiraka” w Czyżewie. Uroczystość rozpoczęło złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem- wagonem poświęconym pamięci Sybiraków, który znajduje się przy Muzeum Ziemi Czyżewskiej. Kwiaty złożyły kolejno delegacje:Związku Sybiraków w Czyżewie na czele z Prezesem Panem Henrykiem Brulińskim,WładzeSamorządowe na czele z Panem Andrzejem Molendą – Z-cą Burmistrza Czyżewa, Przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Witoldem Sienickim oraz Z-cą Przewodniczącego Rady Miejskiej Panem Bogdanem Sienickim;Szkołą Podst. w Rosochatem Kościelnem z Dyrektorem Panią Bogusławą Kossakowską, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wielkiej z Dyrektorem Panem Lechem Krajewskim, delegacja ZSOiZ w Czyżewie oraz Harcerze i delegacja Szkoły Podst. w Czyżewie z Dyrektorem Panią Anną Sienicką.

zdjecie strona 3

Po złożeniu wieńców Dyrektor GOK-u w Czyżewie Pani Katarzyna Kostro zaprosiła wszystkich do siedziby Muzeum Ziemi Czyżewskiej, gdzie powitała szanownych gości oraz nawiązała do tematu „Światowego Dnia Sybiraka”. Następnie chór Szkoły Podst. w Czyżewie odśpiewał „Hymn Sybiraków”, którym wzruszył zgromadzonych w muzeum uczestników obchodów. Po tej jakże podniosłej chwili głos zabrał Pan Andrzej Molenda, który w imieniu Pani Anny Boguckiej- Burmistrza Czyżewa,podziękował wszystkim za przybycie. Nadmienił jak ważne jest kontynowanie pamięci o Sybirakach w życiu młodych pokoleń. Wspomniał również, iż Gmina Czyżew stale dba o pamięć o Ich tragicznym losie, czego dowodem są pomnik-wagon przy muzeum, muzealna ekspozycja „chata sybiraka”, symboliczny Grób Sybiraka na cmentarzu parafialnym w Czyżewie oraz tablice pamiątkowe w kościołach parafialnych w Rosochatem Kościelnem i Czyżewie.

Następnie wszyscy zebrani, Władze Samorządowe, Sybiracy, Dyrektorzy, Kierownicy i Nauczyciele instytucji oświaty i kultury z naszej gminy oraz licznie zgormadzeni uczniowie gminnych szkół wysłuchali niezwykle ciekawych i pouczających opowieści Pani Haliny Lipińskiej nt. losu naszych czyżewskich Sybiraków w nawiązaniu do publikacji pt. Syberia w pamięci deportowanych na Wschód z Ziemi Czyżewskiej”,

Na zakończenie PaniDyrektor Katarzyna Kostro podziękowała wszystkim za przybycie, szczególnie zaś Sybirakom, na czele z Panem Henrykiem Brulińskim oraz Pani Halinie Lipińskiej, której wspólnie z Panem Andrzejem Molenda wręczyła bukiet czerwonych róż.

Zapewne ten wrześniowy dzień pozostanie na długo w pamięci wszystkich obecnych i wywoła chwilę refleksji nad losem Sybiraków, naszych polskich męczenników i bohaterów.

Anna Kazimierczuk- GOK w Czyżewie

fotohtmlgok