7 września w drodze z Warszawy do Białegostoku zatrzymała się w Czyżewie grupa kilkudziesięciu osób – członków Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków, uczestników piątkowego marszu w stolicy województwa podlaskiego upamiętniającego deportowanych przez sowieckie władze na nieludzką ziemię.

58c7d308de575a13fc2e45afded3eff2 XL

W Muzeum Ziemi Czyżewskiej, gdzie jest wiele pamiątek poświęconych wywózkom na Sybir, goście z Warszawy wysłuchali Hymnu Sybiraków oraz wierszy o tematyce zesłańczej w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie. Z dużym zainteresowaniem oglądali eksponaty zgromadzone w salach wystawowych oraz należącym do muzeum pomniku – wagonie.

Wzruszającym momentem była wizyta przy symbolicznym grobie Sybiraków na miejscowym cmentarzu parafialnym, gdzie wartę zaciągnęli czyżewscy harcerze.

info/foto/video:Radosław Sienicki