Tegoroczne gminne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa pn. „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu” odbyły się w Muzeum Ziemi Czyżewskiej. Wszyscy chętni odwiedzili nas w dwa wrześniowe weekendy 9.-10. i 16.-17. po to, by przede wszystkim zwiedzić muzeum pod okiem przewodników oraz wziąć udział w wesołych i kolorowych zajęciach plastycznych (w soboty). Na wszystkich zwiedzających czekały piękne pamiątkowe folderki oraz długopisy, przygotowane przez stowarzyszenie specjalnie z okazji obchodów EDD2017.

zdjecie strona 5Uroczyste podsumowanie inicjatywy miało miejsce 19 września w siedzibie muzeum. Podczas spotkania zaszczycili nas swą obecnością Pani Burmistrz Anna Bogucka, Ks. Kan. Eugeniusz Sochacki, Ks. Proboszcz Antoni Loro, Radni Rady Miejskiej oraz Dyrektorzy, Kierownicy i Nauczyciele instytucji oświaty i kultury Gminy Czyżew.
Podsumowanie było okazją do nagrodzenia uczestników muzealnych zajęć plastycznych oraz wszystkich osób i instytucji wspierających rokrocznie gminne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac z Powiatowego Konkursu Plastyczno- Ekologicznego pt. „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”.
Organizatorami dni dziedzictwa w naszej gminie są Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie oraz Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Czyżewskiej, przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Czyżewie. Gminnym koordynatorem przedsięwzięcia jest Pani Ania Kazimierczuk (instruktor czyżewskiego GOK-u, prezes St. Kult. Ziemi Czyżewskiej), wojewódzkim zaś Urząd Marszałkowski w Białymstoku, który przekazał uczestnikom inicjatywy wiele materiałów promocyjnych.
Warto nadmienić, iż Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są w Gminie Czyżew już od 2011 roku.

GOK w Czyżewie, St. Kult. Ziemi Czyżewskiej