„Dni Kultury Polskiej” na Litwie

W dniach 5- 7 czerwca 2015 r., dzięki życzliwości Pani Burmistrz Anny Boguckiej oraz wsparciu szanownych Sponsorów, Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz Mażoretki uczestniczyły w „Dniach Kultury Polskiej” na Żmudzi. Wydarzenie patriotyczno- kulturalne zostało zorganizowane przez Panią Irenę Duchowską  we współpracy m.in. z Instytutem Polskim w Wilnie, Związkiem Polaków na Litwie „Lauda” oraz Stowarzyszeniem Polaków Kiejdan.
W czasie pobytu na Litwie towarzyszyła nam Pani Jadwiga Mordas z Wilna, wspaniała przewodnik, która oprowadziła nas po litewskich zabytkach oraz opowiedziała o historii Litwinów i Polaków.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy zamek w Trokach oraz dowiedzieliśmy się wiele o nieznanej dla nas dotychczas, mniejszości religijnej „karaimi”, której członkowie zamieszkują Troki. Po południu udaliśmy się do Wilna. Zobaczyliśmy Ostrą Bramę, Kościół św. Teresy, Cerkiew św. Ducha, a także Cmentarz na Rossie gdzie spoczywa serce Marszałka Piłsudskiego. Podziwialiśmy również pałac prezydencki, ratusz wileński, uliczki dzielnicy żydowskiej oraz Katedrę Wileńską.
Następnego dnia mażoretki i orkiestra dęta wzięły udział w XIII Festynie Kultury Polskiej „Znad Issy”, który rozpoczął się Mszą św. i przejściem korowodu przy kościele w Dotnuvie, natomiast zakończył koncertem galowym w Centrum Kultury w miejscowości Akademija. Wszyscy uczestnicy festynu otrzymali specjalne podziękowania od Pani Ireny Duchowskiej. Po południu przed ratuszem władz miejskich w Kiejdanach czyżewska orkiestra wraz z pozostałymi orkiestrami wystąpiła we wspólnym programie muzycznym. Nasi młodzi muzycy oraz mażoretki zaprezentowali również indywidualny repertuar. Następnie spod ratusza uliczkami starego miasta przeszliśmy w barwnym korowodzie, który zatrzymał się na zabytkowym placu. Na rynku orkiestra i mażoretki również zaprezentowali zgromadzonej publiczności utwory i układy muzyczno-instrumentalne.
7 czerwca natomiast nasi artyści otworzyli barwny korowód, który po Mszy św. w Katedrze przeszedł ulicami Poniewieża. Główny koncert odbył się na Placu Wolności w ramach II Festiwalu Kultury Polskiej.
Uczestnicy wyjazdu oraz ich opiekunowie- Pani Justyna Jakubczyk i Pan Cezary Witkowski, usatysfakcjonowani i zmobilizowani do dalszej pracy, wrócili do kraju.

DNI KULTURY POLSKIEJ na ŻMUDZI
program
6 czerwca, sobota
XIII Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy" w rejonie kiejdańskim i w Kiejdanach