W poniedziałek 2 października br., w sali kolegialnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Wojewody Podlaskiego na „Inicjatywę Społeczną Roku”.

W niedzielę 8 października 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Szepietowie odbył się XIV Powiatowy Turniej Szachowy.
W rozgrywkach szachowych uczestniczyli zawodnicy z Czyżewa, Ciechanowca, Szepietowa, Klukowa, Wysokiego Mazowieckiego, Dąbrówki Kościelnej i Łuniewa Małego.
Naszą gminę reprezentowało koło szachowe działające przy ośrodku kultury, którego instruktorem jest Pan Krzysztof Kupniewski. Podopieczni Pana Krzysztofa odnieśli w turnieju znaczące sukcesy.

W dniu 1 października 2017r.  w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżewie odbył się koncert „Muzyczne pejzaże” od baroku do romantyzmu zorganizowany w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki   „SACRUM  ET  MUSICA”.

W ramach projektu „Sport dla wszystkich” realizowanego przez animatora Orlika przy współpracy z GOK i nauczycielami wychowania fizycznego Szkoły Podstawowej w Czyżewie odbyły się na boisku ORLIK Międzyszkolne Turnieje Piłki Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Burmistrza Czyżewa.

Dnia 19 września br. w Muzeum Ziemi Czyżewskiej odbyło się podsumowanie projektu pt. „CZYŻEW inspiruje!”, w którym uczestniczyli Pani Burmistrz Anna Bogucka, Ks. Kan. Eugeniusz Sochacki, Ks. Proboszcz Antoni Loro, Radni Rady Miejskiej, Dyrektor GOK-u Katarzyna Kostro, Dyrektor SP w Dąbrowie Wlk. Lech Krajewski, Wicedyrektor SP w Czyżewie Radosław Sienicki, Kierownik Biblioteki Gminnej Katarzyna Kazimierczuk, jak teżnauczyciele szkół gminnych oraz uczestnicy projektu wraz opiekunami, członkami rodzin i znajomymi.

Tegoroczne gminne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa pn. „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu” odbyły się w Muzeum Ziemi Czyżewskiej. Wszyscy chętni odwiedzili nas w dwa wrześniowe weekendy 9.-10. i 16.-17. po to, by przede wszystkim zwiedzić muzeum pod okiem przewodników oraz wziąć udział w wesołych i kolorowych zajęciach plastycznych (w soboty). Na wszystkich zwiedzających czekały piękne pamiątkowe folderki oraz długopisy, przygotowane przez stowarzyszenie specjalnie z okazji obchodów EDD2017.

15 września br. odbyły się gminne obchody „Światowego Dnia Sybiraka” w Czyżewie. Uroczystość rozpoczęło złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem- wagonem poświęconym pamięci Sybiraków, który znajduje się przy Muzeum Ziemi Czyżewskiej. Kwiaty złożyły kolejno delegacje:Związku Sybiraków w Czyżewie na czele z Prezesem Panem Henrykiem Brulińskim,WładzeSamorządowe na czele z Panem Andrzejem Molendą – Z-cą Burmistrza Czyżewa, Przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Witoldem Sienickim oraz Z-cą Przewodniczącego Rady Miejskiej Panem Bogdanem Sienickim;Szkołą Podst. w Rosochatem Kościelnem z Dyrektorem Panią Bogusławą Kossakowską, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wielkiej z Dyrektorem Panem Lechem Krajewskim, delegacja ZSOiZ w Czyżewie oraz Harcerze i delegacja Szkoły Podst. w Czyżewie z Dyrektorem Panią Anną Sienicką.

7 września w drodze z Warszawy do Białegostoku zatrzymała się w Czyżewie grupa kilkudziesięciu osób – członków Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków, uczestników piątkowego marszu w stolicy województwa podlaskiego upamiętniającego deportowanych przez sowieckie władze na nieludzką ziemię.

W niedzielę 3 września br., na stadionie w Wysokiem Mazowieckiem, odbyły się IX Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych, których gospodarzami byli: Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wysokiem Mazowieckiem – Bogdan Zieliński oraz Komendant Powiatowy PSP w Wysokiem Mazowieckiem, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP – st. bryg. Andrzej Koc. Funkcję Komendanta Zawodów pełnił st. bryg. Tomasz Sieńczuk.

Gminny konkurs zorganizowano w ramach zadania pn. "Kształtowanie Świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Czyżew".